Битва під Корсунем: річниця перемоги Богдана Хмельницького над польським військом
26 травня 1648 року стало знаковим днем в історії України. 15-тисячне військо Богдана Хмельницького разом із кримськими татарами здобуло перемогу над польською армією під командуванням Миколи Потоцького у битві під Корсунем.
Навесні 1648 року українські землі охопило повстання проти польського панування. Річ Посполита, відкинувши всі пропозиції козацької верхівки, відрядила каральну експедицію для придушення повстання. Проте, польська шляхта недооцінила силу селянсько-козацького війська, що призвело до їхньої поразки під Жовтими Водами, пише Український інститут національної памʼяті.
Як відбулася битва?
Після поразки під Жовтими Водами, польські війська відступили до Корсуня, де до них приєдналися основні сили під керівництвом Миколи Потоцького та Мартина Калиновського. 25 травня армія Хмельницького і татарські загони переправилися через річку Рось, створивши греблю для спрощення переправи, і увійшли до Корсуня. Поляки не прийняли битви, підпалили місто і почали відступати.
Фото: ukrainaincognita.com
Богдан Хмельницький дізнався про плани противника і перекрив їм дорогу до Богуслава. 26 травня польське військо потрапило в ретельно підготовлену пастку і за чотири години було повністю розгромлене. Більшість солдатів загинули в бою, а решта, включаючи командирів, потрапили в полон. З 20-тисячної армії вижило лише 1,5 тисячі чоловік.
Важливу роль у перемозі відіграв розвідник Богдана Хмельницького Тимофій Зарудний, який видав себе за провідника і заманив польське військо у болото. Його вважають прототипом легендарного Івана Сусаніна.
Наслідки перемоги
Перемога під Корсунем дозволила знищити військові сили поляків на українських землях і розгорнути національно-визвольну боротьбу. Сучасники оцінювали становище Речі Посполитої як катастрофічне: “Оскільки жодна сила вже не стояла на перешкоді, татари і козаки вдерлися аж під Білу Церкву… могли загрожувати навіть Кракову і Варшаві, не зустрічаючи опору. Бо такий страх запанував, що всі думали більше про втечу, ніж про оборону.”
Битва під Корсунем стала важливою віхою у боротьбі за незалежність українських земель і заклала підґрунтя для подальших успіхів козацького війська під проводом Богдана Хмельницького.