Розкажіть дітям про ці отруйні ягоди та рослини – чого варто остерігатись влітку
Свіже повітря, сонечко, природа, літо, а якщо поруч є ліс — то взагалі краса! Із початком весняно-літнього сезону все більше людей прагнуть проводити вихідні на природі, гуляти по лісу, збирати гриби, ягоди і трави, виїжджати за місто — далі від метушні, чи просто прогулятися у парку. Однак, є одне “але”, в Україні росте багато отруйних рослин і ягід, які здатні не лише завдати шкоди людині, але й призвести до летальних наслідків.
Батькам обовʼязково треба показати список небезпечних рослин дітям, а ще краще навчити малечу, що жодні ягідки, навіть найсоковитіші та найяскравіші, не можна ні в якому разі куштувати й навіть торкатися без дозволу дорослого.
Простий контакт з деякими лісовими та польовими рослинами може обернутися важким отруєнням. Не все, що росте в природі, можна чіпати, нюхати й тим більше їсти. Ми склали список 10 найпоширеніших в Україні рослин, які потрібно вміти відрізняти від інших, щоб уникнути неприємних наслідків, і триматися від них якомога далі.
1. Амброзія полинолиста
Ця рослина, що зовні нагадує полин чи коноплю, виробляє отруйний пилок. Вона часто зустрічається на узбіччях залізниць, шосейних і ґрунтових доріг, по берегах річок і ставків, на пустищах і інших необроблюваних землях. У період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозків, серед населення спостерігається алергійне захворювання амброзійний поліноз. Навіть кілька крупинок пилку можуть спричинити запалення очей, утруднене дихання, сльозогінність очей, а при особливо великих дозах – кон’юнктивіт.
Фото з відкритих джерел
2. Борщівник
Рослина має високе стебло і велике листя, може виростати до трьох метрів. Квіти білого або рожевого кольору, суцвіття у формі парасольки. Борщівник росте біля доріг, на галявинах і пустирях. При контакті зі шкірою він підвищує її чутливість до ультрафіолету, що може викликати опік 1-3 ступеня. Якщо сік потрапив на шкіру, ретельно промийте її водою з милом і не з’являйтеся на сонці протягом двох днів.
Фото з відкритих джерел
3. Аконіт (Борець)
Ця рослина росте кущами, має округле листя і квіти темно-синього або фіолетового кольору. Часто зустрічається на березі річок, гірських луках і навіть біля доріг. Вона містить отруйний алкалоїд аконітин. Контакт зі шкірою викликає свербіж, а якщо аконіт потрапить до рота – не уникнути опіків і болю. Після контакту з рослиною швидко погіршується стан – частішає, а потім уповільнюється дихання, може бути запаморочення, параліч м’язів, зниження температури і лихоманка. Летальний результат можливий при дозі всього двох міліграмів аконітину.
Фото з відкритих джерел
4. Берізка польова
Ця багаторічна трав’яниста рослина, бур’ян за природою, має довге зелене кореневище і квіти білого, рожевого або білого з рожевими смужками кольору. Берізка містить смолисту речовину конвальвулін, яка може спричинити відчуття печіння в роті й носоглотці, болі у животі, діарею та зневоднення організму.
Фото з відкритих джерел
5. Болиголов плямистий
Листя молодої рослини схоже на моркву, петрушку або кріп, суцвіття формою нагадує парасольку і складається з безлічі дрібних квіток. Болиголов може викликати головний біль, запаморочення, підвищення тиску, прискорене серцебиття, нудоту. Контакт зі шкірою викликає дерматит.
Фото з відкритих джерел
6. Віх отруйний
Ця рослина має розгалужене стебло і перисте листя. Улітку з’являються білі маленькі квіти, що утворюють парасольку. Віха особливо небезпечна для дітей, які можуть з’їсти її кореневище через його запах моркви і солодкуватий смак. Ознаки отруєння виявляються через 20 хвилин: пронос, блювота, підвищене слиновиділення, біль у животі та припадки, які можуть призвести до смерті.
Фото з відкритих джерел
7. Вовчі ягоди
Цей невеликий чагарник має зеленкуваті або рожеві квіти, а плоди схожі на барбарис. П’ять ягід достатньо для важкого отруєння, симптомами якого є рясне слиновиділення, проблематичне ковтання, біль у кишківнику, блювота з кров’ю, відчуття опіку в роті, діарея, подразнення кон’юнктиви ока, судоми, слабкість, непритомність.
Фото з відкритих джерел
8. Блекота чорна
Ця рослина виростає до півтора метра, має липке листя і великі квіти брудно-білого або жовтуватого кольору з ворсинками. Всі частини блекоти отруйні. Отруєння викликає пересихання рота, хрипоту, почервоніння шкіри, збільшення зіниць. Важкі випадки можуть призвести до втрати свідомості або коми.
Фото з відкритих джерел
9. Дурман звичайний
Ця рослина має великі білі квіти у формі труб і велике листя. Особливо отруйне насіння дурману. Отруєння виявляється розширенням зіниць, внутрішньоочним тиском, прискореним серцебиттям, блювотою, головним болем.
Фото з відкритих джерел
10. Беладона
Ця рослина має високі стебла з багатьма відгалуженнями. Її плоди схожі на маленькі ягоди вишні, солодкі на смак. Перші ознаки отруєння з’являються протягом 20 хвилин: хрипкий голос, пересихання горла, частіше серцебиття, розширення зіниць. Отруєння може мати летальні наслідки – від паралічу легенів або судинної недостатності.
Фото з відкритих джерел
Екологи закликають бути обачними та, збираючись на прогулянку в ліс або поле, де можуть рости отруйні рослини, не чіпати, не нюхати та ні в якому разі не куштувати невідомих ягід та рослин. Знайдіть офіційне джерело та детально ознайомтесь, як виглядають отруйні рослини, щоб уникнути неприємних наслідків для здоров’я.
Джерело: krivbass.city