Трійця 2024 року в Україні: коли святкуємо та що треба зробити
Трійця, також відома як П’ятидесятниця або Зелена неділя, є одним із найбільш важливих релігійних свят, яке відзначають християни. Цей день особливий тим, що його святкування прив’язане до Великодня, а тому дата щороку змінюється. Трійця припадає на 50-й день після святкування Світлого Христового Воскресіння.
У 2024 році християни східного обряду святкують Великдень 5 травня. Відповідно, Трійця припадає на 23 червня. У той же час християни західного обряду відзначатимуть Великдень досить рано — 31 березня, тому їх Трійця буде ранньою і припаде на 19 травня.
Традиції святкування Трійці в Україні
В Україні свято супроводжується численними традиціями, включаючи прикрашання осель зеленою гіллям, відвідування церковних служб і проведення сімейних обідів.
Трійця, також відома як П’ятидесятниця або Зелена неділя, є одним із найбільш значущих християнських свят. Воно символізує єдність Бога в трьох особах: Отця, Сина і Святого Духа. Саме від цього походить основна назва свята. Згідно з Біблією, на 50-й день після воскресіння Ісуса Христа Святий Дух з’явився перед його учнями. Під час цієї події апостоли отримали дар зцілення та вивчили всі мови, що допомогло їм поширювати християнство по всьому світу.
Фото з відкритих джерел
На Трійцю в храмах проводять святкові богослужіння і великі вечірні служби. Основними символами свята у християн східного обряду є зелені гілочки берези та інших дерев, якими прикрашають будинки і церкви. За народними повір’ями, ці гілочки допомагають закликати добробут і щастя в дім.
Православні священники на літургії одягають святкові шати зеленого кольору, символізуючи життя та відродження. Католицькі священники, у свою чергу, одягаються в біле, що символізує чистоту і святість.
Після богослужінь люди зазвичай йдуть у гості або збираються вдома, пригощають друзів і родину великим святковим короваєм, накривають пишний стіл. Трійця є не лише релігійним святом, але й нагодою для зміцнення родинних та дружніх зв’язків.
Трійцю традиційно називають Зеленими святами. Ця назва бере свій початок ще з дохристиянських часів, коли наші пращури відзначали завершення весняного і початок літнього календарного періоду. Символом цього періоду було зелене листя, яке найкраще відображало ідею життя та відродження.
Фото з відкритих джерел
Напередодні Зелених свят, у суботу, ще до сходу сонця, молоді дівчата збиралися і йшли до лісу та на поля, щоб зібрати запашне зілля. Ввечері хлопці вирубували гілля з липи, берези, дуба, клена і використовували його для прикрашання господарства. Зіллям прикрашали віконниці та ікони в будинку, і вважалося великим гріхом не заквітчати оселю на Зелені свята.
Зілля і гілля, зібрані на Зелені свята, мали ще й своєрідне значення. Якщо листя залишалося зеленим і свіжим до наступного ранку, це вважалося добрим знаком, що вказувало на те, що хвороби та біди обминуть оселю цього року.
Неділя Трійці, яка припадає на 50-й день після воскресіння Христа, також відома як П’ятидесятниця. Це свято є важливим і в християнській традиції, символізуючи зішестя Святого Духа на апостолів. Таким чином, Зелені свята поєднують в собі і народні традиції, і християнську віру, символізуючи життєву силу, відродження і духовне просвітлення.
Фото з відкритих джерел
Народні прикмети та традиції на Трійцю
1. Вважається, що сватання на Трійцю обіцяє щасливий і вдалий шлюб. У родині, яка уклала шлюб цього дня, будуть гарні діти, в оселі пануватиме гармонія, а в серцях — любов одне до одного.
2. Якщо на Трійцю дощить, це є добрим знаком, який обіцяє тепле і гарне літо. Якщо ж після дощу одразу з’являється сонце, це означає, що можна очікувати на великий урожай.
3. Зілля і квіти, зібрані на Трійцю, вважаються потужними оберегами і ліками від усіх хвороб. Народні вірування кажуть, що спека на Зелені свята віщує посушливе літо.
4. На Трійцю заборонено грати весілля, оскільки вважається, що шлюб, укладений цього дня, буде нещасливим і швидко розпадеться. Також не можна шити, вишивати або працювати в городі. Це велике церковне свято, під час якого потрібно відвідати храм, помолитися і відпочити.
5. Наступний день після Трійці називають Духів день. У цей день також забороняється працювати в полі або на землі.