В Україні з початку великої війни суттєво зросла кількість порушень зі зброєю: тривожна статистика
Джерело: trueua.info
В Україні у порівнянні з 2021 роком у 42 рази зросла кількість злочинів з використанням вогнепальної зброї, вибухових речовин та боєприпасів.
Про це зазначив заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко в коментарі "Інтерфакс-Україна".
За його словами, у 2021 році було зареєстровано 273 таких злочини, у 2022 році — 1267, а у 2023 році — 11 186. Станом на сьогодні за неповний 2024 рік цей показник сягнув 11 489 випадків. Посадовець зауважив, що в умовах повномасштабної війни необхідні докорінні законодавчі зміни, зокрема йдеться й про запровадження механізму декларування зброї.
, — додав Тимченко.
Також посадовець зазначив, що метою декларування зброї є безпека громадян та дотримання законодавства. Тимченко наголосив на важливості балансу між доступом громадян до зброї та контролем за нею, створенням для людей таких умов, за яких вони не будуть безпричинно застосовувати вогнепальну зброю.
Зауважимо, що у серпні у МВС повідомляли, що на наразі у громадян України може бути в наявності від двох до п'яти мільйонів одиниць незадекларованої зброї. Йдеться про зброю, знайдену на деокупованих територіях або видану Силами оборони на початку великої війни.
Декларування зброї
25 листопада 2024 року набув чинності закон про декларування зброї. Згідно з документом, громадяни, які мають на руках знайдену зброю (або зброю без відповідних документів), повинні протягом одного місяця задекларувати її, аби уникнути кримінальної відповідальності за незаконне зберігання. Боєприпасів це теж стосується.
Після завершення місячного терміну, а саме 25 грудня, знайдена цивільними вогнепальна зброя також підлягає декларуванню. Загалом цивільний громадянин, який знайшов вогнепальну зброю, її основні частини або боєприпаси до неї, зобов’язаний негайно повідомити поліції про це та впродовж 24 годин та передати їх у будь-який зручний спосіб для подальшої здачі чи декларування, або вказати на їхнє розташування для подальшого вилучення.
Проте законодавство передбачає, що задекларовану зброю — бойовий пістолет, автомат, снайперську гвинтівку відповідного калібру — громадянин може залишити собі, але застосовувати лише для відсічі та стримування збройної агресії проти України. Відомо, що у такому випадку на громадянина поширюються ті самі правила, що й на військовослужбовців під час виконання завдань. Після припинення або скасування воєнного стану зброю необхідно здати правоохоронцям упродовж 90 днів. Зокрема, за заявою на цю зброю можна буде набути право власності.
Нагадаємо, 24 листопада заступник міністра внутрішніх справ Богдан Драп’ятий повідомляв, що у мобільному застосунку "Дія" з’явиться опція стосовно отримання та продовження дозволів на володіння зброєю. В Україні є високий попит на продовження цифровізації послуг, тому це зробили пріоритетом.